Ak máte vytvorené konto prihláste sa, ak konto nemáte zaregistrujte sa
Anketa
Čo je pre vás pri nákupe potravín najdôležitejšie?
Cena
18%
Že sú vyrobené na Slovensku
31%
Známy pôvod - výrobca
42%
Blízkosť predajne
9%
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Magazín - Exotické a liečivé rastliny

Hloh a trnky – zabudnuté ovocie

Hloh a trnky patrili ešte pred pol storočím k vysoko ceneným druhom drobného ovocia. Aj dnes môžeme plano rastúce hlohy a trnky nájsť vo voľnej prírode.

Ako z ananásu vypestovať ananásovník :)

Kúpili ste si v obchode chutný ananás? Vypestujte si z neho celý ananásovník, a doprajte si radosť z exotického vzhľadu (a možno aj plodov) tejto krásnej tropickej rastliny.

Kakaové bôby: pokrm bohov a zázračný antioxidant

Kakaové bôby patria medzi najcennejšie potraviny, aké poznáme. Sú to vlastne plody kakaovníka pravého. Jeho latinský názov znie Theobroma cacao. Výraz Theobroma pritom znamená doslovne „Pokrm bohov“.

Čakanka obyčajná – tzv. "priateľka pečene"

Táto bylina určite nie je burina, aj keď ju môžete nájsť hocikde pri ceste. No určite vám neodporúčame ju zbierať na takýchto miestach, ale radšej na lúkach, pasienkoch alebo pahorkoch, kde sa tiež vyskytuje. Čakanka je rozšírená v celej Európe, v severne

Pľúcnik lekársky – najobyčajnejšia jarná bylina

Túto trvácu liečivú bylinku môžeme nájsť v lesoch, v húštinách na tmavých a vlhkých miestach. Pľúcnik lekársky obľubuje vápenitú pôdu. Kvitne od marca do mája.

Podbeľ liečivý – tzv. „vyháňač kašľa“

Podbeľ sa objavuje už v skorú jar. Môžeme ho nájsť na vlhkej, najmä hlinitej a voľnej pôde. Je rozšírený od nížin až po horský stupeň.

Kostihoj lekársky – nenahraditeľná liečivá bylina

Kostihoj lekársky, veľmi známy najmä v ľudovom liečiteľstve, vďaka jeho liečivým účinkom. Môžeme ho nájsť na vlhkých lúkach, v močiaroch, popri potokoch, vo vlhkých priekopách a podobne. Má rád pôdu bohatú na dusičnany.

Kurkuma, korenie života

Všestrannú kurkumu začíname iba teraz spoznávať, pričom je ťažkou úlohou aj to, aby sme zhrnuli a vymenovali všetky pozitívne fyziologické účinky kurkumy.

Skorocel kopijovitý – matka rastlín

Skorocel kopijovitý, určite všetkým dobre známy, najmä pre jeho liečivé účinky, pri hojení rán. Hoci nás výzorom moc neohúri, zastáva medzi liečivými rastlinami skutočne významné miesto.

Púpava lekárska – liečivý poklad

Mnohí z nás ju považujú za burinu, no pritom púpavu zaraďujeme medzi cennú a liečivú bylinu, ktorá má aj v ľudovom liečiteľstve svoje miesto. V starých knihách sa dokonca uvádza, že ženy si z púpavy a z jej koreňov pripravovali zápary na skrášľovanie plet

Oregano – zázrak prírody na našom stole

Oregano je liečivá korenina, známa aj pod názvami dobromyseľ, divá majoránka alebo pamajorán obyčajný. Táto korenistá bylinka vám pomôže s trávením, prelieči niektoré zdravotné problémy a môžete si ju vypestovať aj vo vlastnej záhradke či v kvetináči na o

Levanduľa úzkolistá – ozdoba záhrady

Už od pradávna sa levanduľa používa ako prísada do rôznych parfumov, no svoje miesto si našla aj v medicíne. Dokonca si získala povesť hojivého a močopudného prostriedku. Levanduľa má mnohostranné využitie. Môžete si ju naaranžovať do kytíc alebo usušený

Stručný úvod do sveta byliniek (pokračovanie)

Liečivé rastliny dokážu upravovať krvný tlak, tíšiť bolesti alebo odbúravať únavu. V tejto časti sa pozrieme na liečivé účinky kostihoja, skorocelu, fenikla, medovky lekárskej, harmančeka pravého, mäty piepornej a rozmarínu.

Stručný úvod do sveta byliniek :)

V prírodnej lekárni nájdete lieky na všetky choroby. Popri ovocí a zelenine sú najdostupnejším prírodným liečivom bylinky. Viete ktorá liečivá rastlina vám pomôže s trávením, alebo s bolesťou hlavy či zubov?

Mäta prieporná – liečivá, aromatická bylina

Mäta sa považuje za jednu z najpoužívanejších liečivých rastlín, ktorá má silnú charakteristickú vôňu. Pestuje sa prakticky na celom svete. Na Slovensku sa pestuje v domácnostiach, v záhradkách či na poliach. Kvitne od júna až do septembra.

Na stránke by som zmenil / chýba mi:
E-mail (nepovinný):
Odoslať dotaz