Ak máte vytvorené konto prihláste sa, ak konto nemáte zaregistrujte sa
Anketa
Čo je pre vás pri nákupe potravín najdôležitejšie?
Cena
18%
Že sú vyrobené na Slovensku
31%
Známy pôvod - výrobca
42%
Blízkosť predajne
9%

Podujatia

Dni sliviek v Gazdovskom dvore v Turej Lúke

podujatie vytvorené: 4.9.2017 / platné od-do: 9.9.2017 - 9.9.2017 / lokalita: Myjava
Popis
Deň sliviek 2017

Dňa 9. septembra 2017 sa na Gazdovskom dvore v Myjave časť Turá Lúka bude konať podujatie Deň sliviek 2017, ktoré pripravilo Centrum tradičnej kultúry Myjava v spolupráci s mestom Myjava a neziskovou organizáciou Rozvoj cestovného ruchu myjavských kopaníc. Súčasťou programu bude praktický seminár na rôzne témy pestovateľského pálenia ovocia s odbornou garanciou Ing. Júliusa Forsthoffera, PhD., jednotlivé témy povedú Jozef Válek a Ing. Radko Jurák. V kultúrnej časti sa predstavia: Cimbálová muzika Pajtáš z Českej republiky a Heligonkári z Prietrže.
Na úvod vám premietneme etnografický film Tylová paličkovaná čipka Myjavskej pahorkatiny a dokument Záchrana stromu Slovácka – oskoruše, odborne nazývanej (Sorbus domestica). Oskoruša je náš pôvodní ovocný strom, ktorý má niekoľko prvenstiev. Ide o najstarší a najplodnejší ovocný strom v Európe. Oskorušové drevo je vôbec jedno z najtvrdších drevín. O znovuzrodení stromu v dokumente rozprávajú Vít Hrdoušek a Jozef Durna.
Ostatný program bude prebiehať v priestoroch Gazdovského dvora a jeho okolí. Počas celého dňa budú zabávať návštevníkov Cimbálová muzika Pajtáš z Českej republiky a Heligonkári z Prietrže. Praktické ukážky spracovania sliviek a tradičného varenia slivkového lekváru budú prezentovali členovia FSk Kýčer z Turej Lúky. Kuchyne si pre vás pripravili ochutnávku rozličných slivkových špecialít, v detských dielňach si môžete vyskúšať prípravu a varenie slivkových gúľ a lekvárových periek. Aj v  tomto ročníku je pre vás pripravená ovocná tržnica, kde si návštevníci môžu zakúpiť sušené ovocie, džemy, sirupy, lekvár a ďalšie produkty z ovocia.
Hlavným zámerom podujatia je revitalizácia a propagácia ovocinárskej tradície Myjavska. Podujatie podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia.

CTK Myjava
Web & e-mail
web stránka podujatia: www.ctkmyjava.sk/podujatia/pre-verejnost/dni-sliviek.html?page_id=1707
kontaktný e-mail: eva.cmelova@ctk.tsk.sk
Eva Čmelová
0918968706
Na stránke by som zmenil / chýba mi:
E-mail (nepovinný):
Odoslať dotaz