Ak máte vytvorené konto prihláste sa, ak konto nemáte zaregistrujte sa
100% / 1 hodnotenie

Milan Krokavec

Včelárenie – práca? Nielen! Je to hlavne životný štýl... Produkujem med, peľ a pre záujemcov viem zabezpečiť včely spolu s novými úľmi, ktoré vyrábam

O nás

Sú to slová, ktoré som počul od jedného učiteľa v začiatkoch môjho včelárenia a dobre som si ich zapamätal. Teraz viem, že je to čistá pravda. Väčšinou sa včelárenie dedí z pokolenia na pokolenie a už deti si privoňajú k tomuto sladkému remeslu. Ale u iných je to možno osud – tak ako u mňa. Osud ma prvýkrát presmeroval, keď sa z vyučeného elektrikára stal tesne po revolúcii živnostník, predavač a zásobovač zhruba na 15 rokov. Druhé presmerovanie bolo na cestu včelárenia. Ak to nebol osud ,tak ako to nazvať? Dvakrát som začal úplne od začiatku v niečom novom, neznámom …

Včeláreniu som sa začal venovať okolo roku 2007. Keďže nik z rodiny včely nechoval, začínal som od nuly. To bola asi moja výhoda, že som nebol naviazaný na staršie spôsoby včelárenia a začal som chovať včely hneď v nízkonadstavkových tenkostenných úľoch zo zasieťovaným dnom – aj keď ma starší včelári od toho odhovárali. Pôvodná úvaha bola vlastniť do 10 rodín. Počas prvých rokov som absolvoval každoročne niekoľko prednášok a školení, ktoré som ako predseda Pracovnej spoločnosti nadstavkových včelárov Slovenska aj organizoval. Hneď ako sa začal vyučovať odbor Včelár-včelárka v SOŠ Pod Bánošom som sa prihlásil na externé štúdium a bol som medzi prvými absolventmi.

Súčasnosť

V súčasnosti obhospodarujem cez 50 rodín a okrem produkcie medu a peľu – na ktoré som oprávnený používať ochrannú známku „ Regionálny produkt GEMER – MALOHONT“ každoročne vytvorím niekoľko desiatok odložencov, do ktorých si sám odchovávam vlastné matky. V ponuke mám Med kvetový v rôznych baleniach od najmenších 40g vzoriek po 950g balenia. V obmedzenom množstve ponúkam plástikový med - med priamo tak ako ho včely uložia do plástov. Ďalej ponúkam včelí peľ - je balený 130g a 250g.

Keďže mám slabšie znáškové podmienky a ide mi aj o pohodu včiel a aby neboli stresované kočovaním a presúvaním za znáškami - zameriavam sa na kvalitu medu pred kvantitou. Med vytáčam len na konci sezóny a tým je zabezpečené, že jednako včely majú dostatok zásob po celý rok a jednako môj med obsahuje bohaté zloženie čo nám ponúka príroda od marca až do konca júla.

V spolupráci s občianskym združením Gemerské Grúne organizujeme prednášky pre začínajúcich včelárov. OZ Gemerské Grúne majú na starosti organizáciu a mojou úlohou je prednášať a odovzdávať nadobudnuté skúsenosti. Prednášky sú ako teória, tak aj prax pri včelách až po tvorbu odložencov a chov matiek.

Výroba úľov

Úle, v ktorých včelárim vyrábam nielen pre vlastnú potrebu, ale predávam aj ostatným včelárom. Spojenie včelár – stolár má výhodu, že zákonitosti zo život včiel zužitkujem pri konštrukcii úľov. Vyvinul som vlastné zasieťované dno pre odber peľu, s ktorým som získal 2.miesto v celoslovenskej súťaži o najlepšie úľové dno. Úle dodávam v rôznych modifikáciách, podľa potreby začínajúcim poskytnem rady pri zostavovaní vlastnej zostavy úľa.

Web: www.krokavec.sk
Facebook: https://www.facebook.com/milan.krokavec
https://www.rtvs.sk/televizia/archiv/11703/125632#676 11:20
https://www.youtube.com/watch?v=IksOWiwmf7Y
https://farmarzoslovenska.sk/milan-krokavec-vcelarenie-praca-nielen-je-hlavne-zivotny-styl/
Sortiment:
Milan Krokavec
Kraskovo 81
98026 Kraskovo
Milan Krokavec
kontaktná osoba
Fotka
Adresa
Telefón
E-mail
Mapa
Kraskovo 81
98026 Kraskovo
0911-768758
milan@krokavec.sk
Hodnotenie užívateľov: (1 hodnotenie) ohodnotiť
Kvalita:
Prístup a komunikácia:
Spoľahlivosť:
Dodacia lehota:
Celkom:

Aktuálne akcie

Žiadne aktuálne akcie

Aktuálne novinky

Žiadne aktuálne novinky

Komentáre

Ľudovít Bračík 5.9.2017, 22:49
Ste super človek.Vaša práca je Váš koníček a preto je vo Vás toľko elánu pomáhať a poradiť ostatním luďom.Nech Vaša práca a postoj k prípode-Včielky a všetko čo k tomu patrí Vám vydrží čo najdlhšie. S pozdravom Ľudovít!

Pridať komentár

Na stránke by som zmenil / chýba mi:
E-mail (nepovinný):
Odoslať dotaz