Ak máte vytvorené konto prihláste sa, ak konto nemáte zaregistrujte sa
Anketa
Čo je pre vás pri nákupe potravín najdôležitejšie?
Cena
18%
Že sú vyrobené na Slovensku
31%
Známy pôvod - výrobca
41%
Blízkosť predajne
10%
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
Magazín

ZBER CESNAKU

rss

Cesnak patrí k najzdravším potravinám. Nie len v období chrípok, ale počas celého roka posilňuje náš imunitný systém, a to prirodzeným spôsobom.  Cesnak má povesť najúčinnejšej prírodnej látky. Ako prírodný liek sa používa až pri 61 chorobách.

Tí, čo nasadili zimné odrody cesnaku, už môžu svoju úrodu pomaly zbierať. Tí, čo si počkali so sadením až na jar, môžu svoju úrodu zbierať až v auguste.

„V južných častiach Slovenska je zimný zber už v týchto dňoch, v ostatnej časti je to o týždeň až 10 dní neskôr. Termín zberovej zrelosti nám prezrádzajú u nepaličiakov spodné listy. Začínajú žltnúť a ostatná vňať rastliny klesá k zemi. Znamením konzumnej zrelosti pri paličiakoch je vizuálne výrazné narovnanie sa stočených kvetných stoniek. Zdôrazňujem, že treba v týchto dňoch konať a cesnak zozbierať, aby sa nám nezačali cesnakové cibule rozpadávať na strúčiky. Plody môžu totiž začať práchnivieť a podliehať chorobám. Po vytiahnutí cesnaku zo zeme s pomocou rýľu ich nechávame ešte aspoň tri dni na záhone, aby preschli. Samozrejme, jedine za slnečného počasia! Potom cesnakové hlávky uložíme do debničiek tak, aby sa nedotýkali a mohli ďalej schnúť. Tento proces schnutia môže trvať až šesť týždňov. Teda potom niekedy v polovici septembra z vysušeného cesnaku odstránime korene a skrátime vňať - pozor na hlávku, aby sme ju nepoškodili! Do budúcnosti ešte jedna rada: cesnak štyri týždne pred zberom už nezalievame."

Vďaka radám prof. Hričovského viete kedy a ako  môžete správne zozbierať cesnak a môcť si doma ochucovať jedlo s jednou z najzdravších potravín, vypestovanou bez chemických prísad.  Viac rád nájdete na https://www.facebook.com/Rady.do.zahrady.profesor.Hricovsky?fref=ts

Komentáre

Jozef Kodaj 27.6.2015, 21:00
Cesnak zberáme,keď je zelených päť vrchných listov.

Pridať komentár

Na stránke by som zmenil / chýba mi:
E-mail (nepovinný):
Odoslať dotaz