Ak máte vytvorené konto prihláste sa, ak konto nemáte zaregistrujte sa
Anketa
Čo je pre vás pri nákupe potravín najdôležitejšie?
Cena
18%
Že sú vyrobené na Slovensku
31%
Známy pôvod - výrobca
41%
Blízkosť predajne
10%
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
Magazín

Zadržiavanie vody v tele

rss

Zadržiavanie vody v tele je pre nás veľmi nepríjemným javom. Môže sa stať, že sa ráno zobudíme s opuchnutými očami alebo prstami. Je veľmi pravdepodobné, že zo dňa na deň môžeme mať o kilo viac, a to len preto, že náš organizmus zadržiava nepotrebnú vodu v tele. Je nemožné, aby sme za jednu noc pribrali jedno kilo. To by sme museli deň predtým prijať minimálne o 3500 viac kalórií, ako je odporúčaná denná dávka.

Zavodňovanie organizmu veľmi súvisí s tým čo sme zjedli alebo nezjedli. Optimálnu rovnováhu v našom organizme zabezpečujú hormóny a minerály ako sodík a draslík. No môže sa stať, že rovnováha sa naruší a potom sme na druhý deň opuchnutí alebo nafúknutí.

Zavodnenie organizmu sa najčastejšie pripisuje práve sodíku, ktorý sa nachádza v nadmerných množstvách v slaných jedlách, polotovaroch alebo v spracovaných jedlách. Stále platí, že sodík je pre náš organizmus veľmi dôležitý, no je podstatné povedať, že v našom krvnom obehu by nemal prevýšiť odporúčané množstvo. Ak si doprajete veľmi osolené jedlo, kde organizmus bude zahltený sodíkom, práve zadržiavaním vody v tele sa to bude organizmus snažiť zriediť.

Na zvýšenej hmotnosti sa ďalej môžu podieľať aj sacharidy a cukry, ktoré sa tiež v nemalej miere vyskytujú v jedle. Napríklad ak ste si dopriali bohatú večeru na cukor a škroby, môže sa to odraziť na zvýšenom množstve cukru v krvi. Tento stav vedie k uvoľneniu inzulínu. Občas sa stáva, že náš organizmus uvoľní viac inzulínu ako by mal, preto to môže mať za následok, že sodík a aj tekutiny sa budú naďalej zadržiavať v tele.

Zadržiavanie vody v tele môžu spôsobiť aj hormóny. U žien sa hormonálne zmeny vyskytujú najmä v období menštruačného cyklu. Najčastejšie sa tieto zmeny prejavia kolísaním váhy počas jedného týždňa a to jedným alebo dvoma kilami.

Tipy na reguláciu vody v tele a hmotnosti:

- Snažte sa čo najviac obmedziť prísun soli, v prípade varenia ju požívajte naozaj len občas. Tiež zaraďte do svojho jedálnička jedlá hlavne v čo najprirodzenejšej forme.

- Ak vo veľkom množstve konzumujete biely chlieb, ryžucestoviny, nahraďte ich radšej celozrnnými potravinami. Organizmus strávi celozrnné potraviny pomalšie, čo nespôsobí prudký nárast cukru v krvi. Tiež by ste mali zo svojho jedálnička vyradiť sladené nápoje a radšej ich nahradiť vodou alebo čajom.

- Nesmieme zabúdať ani na prítomnosť draslíka v našom tele, ktorý pomáha udržiavať telesné tekutiny v rovnováhe. Tento minerál je súčasťou ovocia a zeleniny, a preto by nemali chýbať v našom jedálničku.

- Je potrebné aby sme nezabúdali na pitný režim a za deň vypili aspoň 6 až 8 pohárov vody. Dokážeme naše telo tak zbaviť nepotrebnej soli.

Dodržiavanie pitného režimu vám môže pomôcť aj pri chudnutí, kde je potrebné za deň vypiť aspoň 3 litre čistej vody. Pitný režim je ale potrebné si naplánovať na celý deň! Mnohí z nás však čistú vodu moc neobľubujú, ale stačí si len zvyknúť. V prípade sladených nápojov prijímame do organizmu rôzne chemikálie a množstvo cukru, preto je vhodné, aby sme sa tomuto vyhli a dali prednosť čistej vode prípadne nesladenému čaju. Treba myslieť aj na to, že konzumovaním zeleniny a ovocia do tela tiež prijímame vodu, preto ak zjete napríklad pól kila zeleniny, prijali ste takmer pól litra vody.

Nedržte sa ale tvrdenia že ak budete piť vodu začnete chudnúť. Ak okrem toho pitia zjete aj veľké množstvo potravín, tak pitie vody nebude mať žiadny účinok na vaše chudnutie. Je veľmi pravdepodobné, že pri pravidelnom pití, budete sýtejší, a tak vaše záchvaty na sladkosti sa budú vyskytovať menej. Tu často platí známa veta: „Hlad je prezlečený smäd.“

 

Komentáre

Pridať komentár

Na stránke by som zmenil / chýba mi:
E-mail (nepovinný):
Odoslať dotaz