Ak máte vytvorené konto prihláste sa, ak konto nemáte zaregistrujte sa
Anketa
Čo je pre vás pri nákupe potravín najdôležitejšie?
Cena
18%
Že sú vyrobené na Slovensku
31%
Známy pôvod - výrobca
41%
Blízkosť predajne
10%
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
Magazín

Sú džúsy a smoothies naozaj zdravé?

rss

V poslednom období je veľký boom ovocných štiav, džúsov, či smoothies z čerstvej zeleniny a ovocia. Je možné kúpiť si ich v každom obchodnom centre, obchody s elektronikou sa predbiehajú v cenách mixérov na tieto nápoje. Na základe tejto obľúbenosti by bolo ľahké predpokladať, že nie je nič lepšieho pre zdravie, ako vypiť niekoľko pohárov týchto štiav denne. Sú tieto nápoje naozaj vhodné pre naše zdravie?

"Šťavy môžu pomôcť vášmu celkovému príjmu ovocia a zeleniny," hovorí Lauri Wright, Ph.D., RD, odborný asistent na Univerzite v Severnej Floride. "Avšak väčšinu ovocia a zeleniny vo svojej strave by ste mali skonzumovať v ich prirodzenom stave."

Výhody džúsov a smoothies

Vypitie niekoľkých pohárov džúsu, či smoothies nemôže úplne nahradiť ovocie a zeleninu v strave a nemôže ani vykompenzovať všetky výživové nedostatky nášho nezdravého stravovania. Môže však zvýšiť výživovú kvalitu už zdravej stravy. Šťavy, ktoré obsahujú 100 percent ovocia a/alebo zeleniny (bez pridaných cukrov) sa započítavajú do dennej bilancie ovocia a zeleniny. Môžu tak byť dobrým spôsobom, ako konzumovať širšiu škálu zeleniny.

Nevýhody džúsov a smoothies

Jedným z problémov pitia džúsov a smoothies môže byť to, že v ním môžete strácať niektoré živiny. Napríklad, ak zjete jablko, tak skonzumujete takmer 4,5 gramov vlákniny, zatiaľ čo vypitie pohára jablkovej šťavy vám neposkytne žiadnu vlákninu. Ako je to možné? Vláknina sa nachádza predovšetkým v koži ovocia alebo zeleniny, ktorá sa zvyčajne pri výrobe džúsov, štiav, či smoothies odstraňuje.

Ďalšou nevýhodou pitia džúsov a štiav je to, že veľmi jednoducho skonzumujete pár stoviek kalórií a veľa cukru bez toho, aby ste čokoľvek zjedli. A ak zmiešate svoje ovocie a zeleninu do smoothie, mohlo by to byť aj 500 alebo viac kalórií v pohári. Šťavy a smoothies majú aj prirodzene vysoký obsah cukru, pochádzajúceho z ovocia a zeleniny, preto sa uistite, že v tých, ktoré pijete sa už nevyskytuje žiaden pridaný cukor alebo iné sladidlá. 

Zlatá stredná cesta džúsov a smoothies

Dobrou správou je, že šťavy a smoothies nemusia byť zbavené vlákniny. Ak si vyrábate svoj vlastný džús, či smoothie, môžete si zmiešať celé ovocie alebo zeleninu - vrátane kože -  a tak si zachovať vo svojom nápoji všetky živiny, vrátane vlákniny.

 

Fotogaléria

Komentáre

Pridať komentár

Na stránke by som zmenil / chýba mi:
E-mail (nepovinný):
Odoslať dotaz