Ak máte vytvorené konto prihláste sa, ak konto nemáte zaregistrujte sa
Anketa
Čo je pre vás pri nákupe potravín najdôležitejšie?
Cena
18%
Že sú vyrobené na Slovensku
31%
Známy pôvod - výrobca
41%
Blízkosť predajne
10%
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
Magazín

Najlepšie orechy pre zdravie

rss

Každý, kto sa zaujíma o zdravú výživu vie, že orechy sú pre zdravie tým „pravým orechovým“ :). Hoci tieto chrumkavé pochúťky môžu mať dosť kalórii, výhody, aké majú na zdravie, tento fakt výrazne prevyšujú. Navyše orechy patria medzi naozaj delikátne pochúťky.

Výhody orechov

Orechy sú výborným zdrojom omega-3 mastných kyselín - zdravých tukov pre srdce, bielkovín, vitamínov a vlákniny. Navyše niektoré druhy orechov obsahujú kyselinu alfa-linolénovú, typ omega-3 mastnej kyseliny, ktorú možno prevažne nájsť v rastlinnej potrave. Táto kyselina priaznivo pôsobí pri srdcových arytmiách a pomáha znižovať zápaly v tepnách.

Orechy najlepšie pre zdravie

Vedieť, ktoré orechy sú najzdravšie, je kľúčom k využitiu všetkých ich výhod. Sú kešu orechy rovnako dobré ako mandle? Ktoré sú lepšie- vlašské orechy alebo pistácie?

Mandle

Mandle obsahujú viac vápnika, ako ktorýkoľvek iný druh orechov. Taktiež sú bohaté na vitamín E, antioxidant pomáhajúci pri zápaloch v tele.

Kešu orechy

V kešu orechoch je mnoho železa, kyseliny listovej a vitamínu K, ktorý pomáha udržiavať silné naše kosti. Kešu orechy obsahujú aj silný antioxidantový pigment zvaný Zea Xantin. Tento pigment je ľahko a priamo absorbovaný sietnicou, kde vytvára ochrannú vrstvu proti škodlivému UV žiareniu. 

Pistácie

Pistácie majú najmenej kalórii spomedzi orieškov a navyše sú dobrým zdrojom luteínu, antioxidantu potrebného pre dobrý zrak a zdravú pleť.

Vlašské orechy

Vlašské orechy plné alfa-linolénovej kyseliny, ktorá je omega-3 mastnou kyselinou potrebnou pre stimuláciu mozgu a pomáha pri srdcových arytmiách. Jedna španielska štúdia navyše naznačuje, že vlašské orechy sú rovnako účinné pri znižovaní zápalu a oxidácie v tepnách, ako olivový olej. Aj tým si asi vlašské orechy získali označenie najlepšie orechy pre srdce.

Arašidy

Arašidy, technicky strukoviny, ale vo všeobecnosti považované za orechy, patria medzi najlepšie orechy pre mozog. Majú vysoký obsah folátu, minerálu nevyhnutného pre vývoj mozgu. Arašidy sú tak dobrými aj pre tehotné ženy, ktoré potrebujú folát, aby chránili svoje nenarodené deti pred vrodenými chybami.

Ako konzumovať orechy

Orechy jedzte surové alebo nasucho opražené. Sladké, slané oriešky alebo ich rozličné zmesi so sušeným ovocím môžu totiž obsahovať mnoho nechcených kalórii. Navyše nie sú ani tak zdravé. Pri konzumácii orechov pamätajte, že všetkého veľa škodí a tak ani s orieškami to netreba preháňať.

 

Fotogaléria

Komentáre

Pridať komentár

Na stránke by som zmenil / chýba mi:
E-mail (nepovinný):
Odoslať dotaz