Ak máte vytvorené konto prihláste sa, ak konto nemáte zaregistrujte sa
Anketa
Čo je pre vás pri nákupe potravín najdôležitejšie?
Cena
18%
Že sú vyrobené na Slovensku
31%
Známy pôvod - výrobca
41%
Blízkosť predajne
10%
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
Magazín

Energia vyrábaná z biologického odpadu ošípaných

rss

Zandam, syrárstvo a chov ošípaných, v spolupráci so spoločnosťou Ibert zaoberajúcou sa výrobou energie z prírodných zdrojov, nedávno založili závod na výrobu bioplynu z odpadu ošípaných využiteľného na elektrinu a teplo.

Prečo sa rozhodli pre bioplyn?

Chov ošípaných, Zandam, má 650 chlievov pre prasce, preto nie je výnimočné, ak sa na farme naraz nachádza aj 6000 prasiatok. Tie denne vyprodukujú 30 až 40 ton odpadu. Keďže farma skupuje mlieko, ktoré spracúva na syr, má aj celkom vysoké poplatky za energiu a teplo. Výroba bioplynu bola preto veľmi výhodným riešením- jednak sa farma zbaví hnoja a ešte aj ušetrí na výdavkoch.

Ako systém funguje?

Na farme majú umiestnený anaeróbny konvertor s objemom 500 m3, ktorý denne premieňa približne 22 ton prasačieho biologického odpadu ma biometán rýchlosťou cca 40 m3 za hodinu. Tento bioplyn potom poháňa kombinovaný generátor tepla a elektrickej energie produkujúci 75 kW elektrickej energie a 105 kW tepla.

Zariadenie bolo navrhnuté tak, aby vyrobilo celkovo 800 MWh elektrickej energie a 1 070 MWh tepelnej energie (80°C teplej vody) ročne, alebo 4 000 kWh elektrickej energie a tepla denne. Kvôli ušetreniu nákladov sa na farme ale rozhodli neukladať energiu. Elektrina a teplo sa dodávajú priamo do vlastnej siete na vlastné použitie. Vzhľadom na to, že toto zariadenie neumožňuje presmerovať elektrickú energiu späť do siete, museli nainštalovať ovládacie prvky na automatickú úpravu výroby energie podľa ich využitia.

Rady pre poľnohospodárov, ktorí by si chceli založiť závod na výrobu bioplynu

Najprv si dôkladne analyzujte spotrebu energie. Pozrite sa na celkové množstvo spotrebovanej elektriny za deň a na spôsob, akým spotreba kolíše v priebehu dňa a roka. Až potom inštalujte systém, ktorý je navrhnutý tak, aby dodával väčšinu energie vtedy, keď ju potrebujete.

Vyplatí sa aj spolupráca so spoločnosťou, ktorá sa špecializuje na bioenergiu a vie, že rôzne farmy majú rôzne potreby. Napríklad partner spomínanej farmy Ibert veľmi rýchlo po tom ako bolo zariadenie nainštalované zistil, že odpadový materiál na farme obsahoval iba 6% tuhých látok, kvôli jeho odtekaniu z chlievov a túto situáciu riešil. Sú to totiž tuhé látky, nie kvapaliny, ktoré sa premieňajú na bioplyn. 

Aj farmári a výrobcovia súťažiaci v našej súťaži o Naobľúbenejšieho farmára/výrobcu 2017 by vedeli rozprávať o tom, ako sa začalo ich farmárčenie a výroba. Podporte ich svojím „Páči sa mi to“ na stránke súťaže a vyhrajte víkendový pobyt v apartmánoch MERITTO v Rajeckých Tepliciach. Za podporu súťaže ďakujeme mediálnym partnerompartnerom a Slovak Business agency.

 

Zdroj: https://www.farmersweekly.co.za/agri-business/agribusinesses/turning-pig-waste-energy/

 

Komentáre

Pridať komentár

Na stránke by som zmenil / chýba mi:
E-mail (nepovinný):
Odoslať dotaz