Ak máte vytvorené konto prihláste sa, ak konto nemáte zaregistrujte sa
Anketa
Čo je pre vás pri nákupe potravín najdôležitejšie?
Cena
18%
Že sú vyrobené na Slovensku
31%
Známy pôvod - výrobca
41%
Blízkosť predajne
10%
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
Magazín

AKo pestovať brusnice

rss

Brusnica je menej známa ovocina, ktorej pestovanie u nás ešte nie je veľmi rozšírené, hoci rastie vo voľnej prírode v kyslých rašeliniskách. Keďže je to typ rastliny, ktorý môžeme úspešne pestovať v celej našej krajine od nížin až do nadmorskej výšky 1 100 m, prinášame vám  rady ako na to.

Nároky na pôdu

Čo sa týka pôdy, majú brusnice podobné nároky ako čučoriedky. Najlepšie sa im darí v kyslých (pH 3,5 - 4,5) pôdach. Ideálny substrát vytvoríme zmiešaním rašeliny, riečneho piesku, kompostu, pilín, listovky a perlitu. Dá sa použiť aj čistá rašelina, tá ale po preschnutí zle prijíma vodu a tak by rastliny mohli trpieť suchom. Keďže brusnice majú plytký koreňový systém, stačí im hĺbka substrátu 20-30 cm.

Vysádzanie brusníc

Brusnice je možné vysádzať do záhrad po celý rok, ideálne na jar od marca do mája, či na jeseň od októbra po mrazy. Spon pri výsadbe sa odporúča 40 x 40 cm. Rastliny sadíme najlepšie na miesta v polotieni, keďže neznášajú sucho a priame slnko. V úplnom tieni síce rastú, ale kvitnú len málo. Tie, ktoré rodia dvakrát ročne odporúčame vysádzať len do nadmorskej výšky 750 m, vo vyšších polohách by druhá úroda už nedozrela.

Zavlažovanie a hnojenie

Zavlažujú sa len v období po vysadení, neskôr len v období dlhotrvajúceho sucha (10 – 15 dní bez dažďa). Neznášajú premokrenie. Dôležitá je aj kvalita vody používanej na závlahu. Mala by to byť mäkká voda s nízkym obsahom solí alebo dažďová voda.

Čo sa týka hnojenia, brusnica naň nie je náročná a úrodu prinesie aj bez neho. Skôr je citlivá na prehnojenie a chloridové formy hnojív. Keď už hnojiť, tak najlepšie sú hnojivá pre rododendrony a azalky, pretože tie neobsahujú vápenatú zložku. Odporúča sa aj nástielka vo forme pilín alebo kôry.

Kvitnutie a dozrievanie

Brusnice môžu rodiť už prvý rok po výsadbe, ale významnejšie úrody prinášajú až po treťom roku. Kvitnú bielymi až ružovkastými kvetmi tvoriacimi strapec a dozrievajú v dvoch etapách. Plodmi sú bobule. Prvýkrát kvitnú v máji až v júni. Úroda je vtedy menšia, až zanedbateľná a zberá sa koncom júna. Tento zber by mal byť vykonávaný ručne, lebo rastlina v tomto období opakovane kvitne. Druhé kvitnutie trvá až do augusta. Plody sú vtedy väčšie, kvalitnejšie, chutnejšie a zberajú sa od septembra do októbra. Optimálnu zrelosť posúdime tak, že bobule v strapci sú rovnomerne načerveno vyfarbené a bielo-červených alebo zelených bobúľ je len minimálne množstvo.

Tip: Prečítajte si aj o účinkoch brusníc na zdravie.

 

Komentáre

Pridať komentár

Na stránke by som zmenil / chýba mi:
E-mail (nepovinný):
Odoslať dotaz