Ak máte vytvorené konto prihláste sa, ak konto nemáte zaregistrujte sa
Anketa
Čo je pre vás pri nákupe potravín najdôležitejšie?
Cena
18%
Že sú vyrobené na Slovensku
31%
Známy pôvod - výrobca
41%
Blízkosť predajne
10%
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
Magazín

Aké sliepky chovať?

rss

Nie je sliepka ako sliepka. Niektoré plemená sliepok sú viac na vajíčka, iné viac na mäso. Ako si medzi nimi vybrať? Základné rozdelenie sliepok je na zakrslé sliepočky, ľahké nosnice, stredne ťažké plemená a ťažké plemená.

Zakrslé sliepočky

Z malých plemien sliepok sú  nás známe napríklad malé holokrčky, malé češky a milflérky. Živá hmotnosť dospelých kohútikov nedosahuje ani 1 kg, sliepočky sú ešte o niečo menšie. Napriek tomu sú obľúbené u chovateľov s malými priestorovými možnosťami, ktorým zakrslé sliepočky znášajú okolo 120 menších vajíčok ročne.

Ľahké nosnice

Ak vám ide prioritne o vajíčka, ideálne sú ľahké nosnice: lenghornky, vlašky, prípadne minorky (tie sú ale hmotnosťou už na hranici stredných plemien). Lenghornky nosia pri výbornej starostlivosti aj vyše 220 vajec ročne, vlašky o niečo menej. Obe plemená milujú trávnatú pastvu, lenghornky sú odolnejšie a vhodnejšie do chladnejších podhorských oblastí. Minorky sú znáškou kdesi medzi lenghornkami a vlaškami, ale znášajú väčšie vajíčka. Do mrazivých oblastí (mrazivé podhorie, hory) uprednostnite sliepky (najmä ak ide o minorky) s ružicovým hrebienkom, pretože napríklad minorkám s vysokými hrebienkami môžu tieto doslova omrznúť!

Stredne ťažké plemená sliepok

Označujú sa tiež ako plemená s kombinovanou úžitkovosťou (vajíčka + mäso). Medzi klasické obľúbené plemená sliepok z tejto kategórie patrí napríklad plymutka, oravka, hempšírka, amrokska, rodajlendka. Kým ľahké plemená dosahujú hmotnosť okolo 2 kg (sliepky) alebo cca necelé 3 kg (kohúty), pri stredne ťažkých plemenách majú sliepky hmotnosť okolo 3 kg a kohúty cca takmer 4 kg. Znáška je u týchto plemien cca do 200 vajíčok ročne, pri výbornej opatere je samozrejme lepšia, pri zlých podmienkach horšia. Do chladnejších oblastí Slovenska sú vhodné predovšetkým oravky.

Ťažké mäsové plemená sliepok

U nás sú chované pomerne zriedkavejšie, z plemien spomeňme aspoň orpingtonku. Orpingtonka dorastá do hmotnosti 4 kg (sliepky) až 4,5 kg (kohúty). Sliepky znášajú ročne aj vyše 120 vajec štandardnej veľkosti. Sú však náročné na dostatok bielkovín v strave. Pri prekrmovaní stučnejú a znášku znížia. Ako všetky sliepky, aj orpingtonky potrebujú ochranu pred zlým počasím, vyžadujú si pokojné, čisté, suché prostredie, milujú trávnaté výbehy plné šťavnatého porastu a chutného :) hmyzu.

Vyradené nosnice z fariem

Vďaka absurdným chovateľským postupom najmä klietkových veľkofariem sa často nielen na dedinách predávajú vyčerpané farmové sliepky nosnice (niekedy aj zbedačené, na zmeskách vykŕmené brojlerové sliepky a kohúty) priamo z auta. Tieto farmové nosnice sú často vo veku okolo 10 mesiacov. Z fariem ich vyraďujú po ukončení prvého cyklu znášky a ťažkom vyčerpaní. Napriek ich smutnému vzhľadu (zápach, ošklbané a dolámané perie, často sú až holé) a zlým návykom z farmy (ak majú sklony k ozobávaniu peria a ku kanibalizmu = pridajte im vždy do vody pár kvapiek kuchynského Maggi korenia) sa pri dobrej starostlivosti dokážu do troch mesiacov zotaviť a začať opäť so znáškou. Ak si ich kúpite, doprajte im pokojné prostredie s dostatkom slnka a pastvy, prilepšujte im stravu prídavkom tvarohu alebo mlieka do miešanice (šroty + nadrobno sekaná žihľava) a ony vám to oplatia dobrou znáškou.

Brojlerové sliepky

Brojlerové sliepky a kohúty sú v podstate ťažké mäsové typy kurčiat vyšľachtené pre potreby nenásytného potravinárskeho priemyslu. Okrem už “hotových” niekoľko kilogramových brojlerov sa predávajú aj jednodňové alebo niekoľko týždňové brojlerové kuriatka. Dajú sa odchovať aj prirodzeným pastevným spôsobom, bez zmesiek a nezmyselného prekrmovania, samozrejme o to zdravšie a chutnejšie majú mäso aj vajíčka (aj brojlerové sliepky vám pri neprekŕmení budú určitú dobu nosiť vajíčka). Ich životnosť na dvore je pomerne krátka aj pri poctivom domácom odchove od malého kuriatka. Okrem “priemyselných” bielych brojlerových sliepok existujú aj priamo “gazdovské” brojlerové sliepky rôznych farieb (strakaté, červené atď.) určené k prirodzenému odchovu, známe ako KALIMERO, prípadne KALIMERO NATURAL.

Kde kúpiť sliepky, kuriatka alebo násadové vajíčka?

Skúste pohľadať hydinu na predaj v našej inzercii hospodárskych zvierat, alebo u našich farmárov. Ďalšou možnosťou je napríklad hydinová farma GYRON pri Piešťanoch so širokým sortimentom predávanej hydiny. Okrem klasických čistokrvných plemien sliepok sú často v predaji aj tzv. hybridné plemená (napríklad DOMINANT) šľachtené na vysokú znášku, ktorým klasické plemená v znáške nedokážu konkurovať.

 

 

Fotogaléria

Komentáre

Katuš 16.10.2017, 21:19
V minulosti som chovala oravky a momentálne mám oravky a maransky. Obe plemená môžem len odporúčať.Maransky som v tomto článku nevidela - nájdete ich aj tu: http://www.chovatelahospodar.sk/clanok/sliepky-na-okrasu-ci-pre-uzitok-154 Prehladný zoznam plemien sliepok v tabulke

Pridať komentár

Na stránke by som zmenil / chýba mi:
E-mail (nepovinný):
Odoslať dotaz