Ak máte vytvorené konto prihláste sa, ak konto nemáte zaregistrujte sa
Anketa
Čo je pre vás pri nákupe potravín najdôležitejšie?
Cena
18%
Že sú vyrobené na Slovensku
31%
Známy pôvod - výrobca
41%
Blízkosť predajne
10%
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
Magazín

Aj zemiaky sú veľmi zdravé - časť 1

rss

Zemiaky pripravujeme veľmi často, ako prílohu k mnohým jedlám a na mnoho spôsobov. Tvoria dôležitú a základnú časť našej kuchyne. Občas sú trošku nestálou plodinou, napríklad keď nám začnú klíčiť priamo „v kuchyni“ (aby ste tomu predišli, vložte do vrecka so zemiakmi jedno jablko – predĺžite tým čas, kým začnú klíčiť). Vedeli ste však, čo všetko zemiaky obsahujú a na čo pozitívne vplývajú? :) Je toho skutočne mnoho!

1. Pozitívny vplyv na cukrovku

Cukrovkári sa často obávajú, že sa im hladina krvného cukru zdvihne a preto sa zemiakom vyhýbajú. V skutočnosti vyhýbanie sa nie je nutné, stačí si kontrolovať veľkosť porcií. Sacharidy môžu byť zdravou súčasťou každého diabetického jedálnička, pokiaľ sa podávajú v správnych dávkach.

2. Sýte bez cholesterolu  

Je všeobecne rozšírené, že zemiaky zvyšujú hmotnosť. V skutočnosti je ich kalorická hodnota pomerne nízka. Navyše sú veľmi sýte a pocity hladu oddiaľujú na dlhý čas. Taktiež prispievajú k znižovaniu cholesterolu v krvi.

3. Miernia podliatiny

Už po stáročia sú zemiaky používané na liečbu výronov, pomliaždenín, vredov či dokonca popálenín.  Urýchľujú hojenie a dokážu redukovať kožné podráždenia.

4. Zmierňujú stres

Príjem zemiakov znižuje stres tým, že mozgové bunky sa obnovujú vitamínom B6, ktorého zemiaky obsahujú skutočne hojne. Hlavnou výhodou je tvorba adrenalínu, ktorý pomáha k redukcii stresu. Zemiaky navyše produkujú GABA (kyselina gama-aminomaslová), čo je hormón, ktorý  napomáha mozgu relaxovať alebo spať.

5. Znižujú zápaly

Či už máte chronické vnútorné alebo vonkajšie zápaly, zemiaky ich zmiernia. Na vonkajšie zápaly postačí zemiakový „make-up“. Jednoducho si potrite surovými rozkrojenými zemiakmi postihnuté miesta. Platí to aj pre malé vriedky v ústach. Vnútorným zápalom zemiaky pomáhajú okrem iného aj svojou rýchlou stráviteľnosťou.

Zaujímavosť na záver: Márii Antoinette sa páčili kvety zemiakov na toľko, že ich nosila vo vlasoch. Takisto ich obľuboval kráľ Ľudovít XVI, ktorý si kvet zemiaku prestrčil cez gombíkovú dierku na kabáte a následne tým vyvolal novú módu francúzskej aristokracie.

 

Komentáre

Pridať komentár

Na stránke by som zmenil / chýba mi:
E-mail (nepovinný):
Odoslať dotaz