Ak máte vytvorené konto prihláste sa, ak konto nemáte zaregistrujte sa
Anketa
Čo je pre vás pri nákupe potravín najdôležitejšie?
Cena
18%
Že sú vyrobené na Slovensku
31%
Známy pôvod - výrobca
41%
Blízkosť predajne
10%
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
Magazín

5 otázok, ktoré by ste sa mali spýtať, ak rozmýšľate nad chovom oviec

rss

Stádo ovečiek s jahniatkami spásajúce zelené jarné pastviny symbolizuje reprodukciu a mier, no ovce majú v skutočnosti oveľa väčší význam ako byť „ozdôbkami“ nádhernej farmárskej scenérie. Ovce produkujú množstvo vlny, vynikajúce mlieko, syry či mäso. Ak rozmýšľate, že začnete ovečky chovať aj u vás, je dôležité uvedomiť si, že na ich chov budete musieť obetovať istý čas aj zdroje, aby ste sa o ne kvalitne postarali. Prinášame vám teda kľúčové otázky, nad ktorými by ste sa mali zamyslieť, ak chov oviec zvažujete.

1. Aké plemeno chovať?

Pred výberom plemena si zodpovedajte otázku, prečo chcete ovečky chovať? Hľadáte zdroj vlny? Chcete skvalitniť svoju potravu domácim mäsom a mliekom? Alebo chcete ovečky len ako „domácich miláčikov“ napríklad na spásanie trávy? Druhy oviec sa prirodzene rozdeľujú podľa toho, na čo majú byť využívané. Prvochovatielia však väčšinou najprv siahnu po tom, čo majú doslova po ruke. To znamená, že začnú chovať také druhy oviec, aké majú vo svojom okolí k dispozícii. Nemusí to byť ale nutne zlé, pretože aspoň takto máte istotu, že sa takémuto druhu vo vašich končinách darí.

2. A čo barany?

Ak rozmýšľate aj nad chovom barana, poriadne to zvážte. Vedia byť veľmi agresívne a neskúseného chovateľa by mohli škaredo zraniť. Počas obdobia rozmnožovania si vyžadujú špeciálnu výživu a musia byť oddelené od samíc. Prvochovateľom je preto odporúčané svoje prvé stádo zostaviť hlavne z ovečiek, poprípade škopcov – vykastrovaných baranov. Ak však plánujete chovať ovce kvôli mlieku, určite budete ich musieť dať napáriť. Samozrejme, to sa dá zaistiť aj u iných chovateľov, ktorý chovajú aj baranov.

3. Koľko oviec môj pozemok uživí?

Ovečky sú prežúvavce a žijú v stádach, čo znamená, že ich ideálny deň je strávený na pastvinách s minimálne jednou ďalšou ovečkou. Okrem trávy im však budete musieť zabezpečiť aj nejaké iné krmivo a samozrejme čistú vodu. Pri zavádzaní ovečiek na vašu farmu si vyberte suchšiu časť roka a začnite s menším počtom ovečiek o akom si myslíte, že vaša farma zvládne. Všetko totiž záleží na zrážkach a kvalite pôdy. Najlepšie bude, keď si sami odpozorujete a určíte, koľko ovečiek vaša farma zvládne.

4. Ako ochránim ovečky pred nebezpečenstvom?

Ovce vyžadujú ochranu hlavne pred predátormi a nepriaznivým počasím. Niektoré zdroje uvádzajú, že ideálny „bytový“ priestor pre ovečku je 10m2. Môže to však byť samozrejme aj menej, ak väčšinu času strávi na pastvine. Ide iba o priestor na spanie, kŕmenie či dojenie. Okrem otvorených prístreškov či uzavretých stodôl by ste mali myslieť aj na oplotenie. Môžete použiť aj elektrický plot, ktorý je zväčša účinnejší, než ten obyčajný. Ochrancom vašich ovečiek môže byť aj pes, ktorý vám dá hneď vedieť, ak bude na blízku nebezpečenstvo.

5. Ako vychovať zdravé ovce?

Ak sa skutočne rozhodnete chovať ovečky, mali by ste sledovať ich správanie, aby ste vedeli pohotovo reagovať, keď sa niečo zmení. Základná starostlivosť o ovce zahŕňa odčervovanie a očkovanie, aj keď niektorí pastieri sú striktne proti očkovaniu. Poraďte sa preto s veterinárom, čo pre vás bude najlepšie. Strihať ich taktiež budete musieť pravidelne, minimálne raz ročne, aby sa zabránilo kožným chorobám a iným problémom.

Pastierstvo je jedným z najstarších povolaní na svete, vyžaduje však mnoho práce a vedomostí. Ak sa však budete o svoje ovečky dobre starať a venujete im čas, určite vám prinesú úžitok. Dôležité je, aby ste sa z chovu tešili a užívali si ho. Veľa šťastia!

 

Fotogaléria

Komentáre

Pridať komentár

Na stránke by som zmenil / chýba mi:
E-mail (nepovinný):
Odoslať dotaz